תביעות בדיון

 
 
 

הצוות הרפואי בבית החולים נהג בשאננות והילד מת

 
אושרי ז"ל בן שנתיים ושמונה חודשים פונה לבית החולים לאחר שבלילה נצפו שני אירועי פרכוסים שהתמקדו באזור הפנים שנמשכו כל אחד מספר דקות ולוו באפטיה וחום גבוה. הרופאים בבית החולים התרשלו בכך שלא לקחו בחשבון כי בהתחשב בסוג הפרכוסים לא מדובר היה בפרכוסי חום רגילים כי אם במשבר מטבולי קשה הדורש בירור וטיפול רפואי מיידי. הטיפול בפועל התנהל בעצלתיים, ואף הייתה כוונה לשחררו הביתה ורק בשעות הערב הועבר הילד לאשפוז במחלקה להמשך השגחה ללא מתן טיפול רפואי מתאים. בשעות הלילה הדרדר מצבו של אושרי במהירות הוא איבד נשימה ודופק ומאמצי ההחייאה שבוצעו כשלו ונקבע מותו. הורי הילד באמצעות עוה"ד אורי גלבוע ועמית אוריה הגישו לבית המשפט המחוזי מחוז מרכז תביעת רשלנות רפואית בסכום של מעל 2.5 מיליון ₪ כנגד בית החולים, אליה צורפה חוות דעת של פרופ' אבינועם שופר המפרטת את הרשלנות החמורה בטיפול באושרי שז"ל שהביאה למותו הטראגי.
 
 


 
 

התינוק נפטר מספר שעות לאחר הלידה עקב אי ביצוע בדיקה לגילוי נשאות חיידק אלים ביולדת

 
רחל.ט הגיעה לבית החולים שערי צדק בשבוע ה 35 להריונה כשהיא במצב של רעלת הריון המהווה סיכון לאם ולעובר ואושפזה ללידה.

למרות שהייתה מאושפזת כ- 20 שעות עד שהתרחשה הלידה בפועל, לא בוצעו ע"י הצוות הרפואי בדיקות לשלילת קיומו של חיידק מסוג סטרפטוקוקוס B המצוי אצל רבות מן היולדות כנשאיות (10-30%), ועלול לגרום להדבקות העובר ומותו בעת המעבר בתעלת הלידה, במיוחד במקרה של לידה מוקדמת לפני שבוע 37. בנוסף, לא ניתן טיפול אנטיביוטי מונע (כפי שנעשה כחובה ברבות מהארצות המתקדמות ) במצב בו לא נשללה נשאות האם, טיפול שאילו היה ניתן היה מונע את הדבקות היילוד בחיידק.

כל זאת אף בניגוד לפרקטיקה הרפואית המקובלת בישראל המורה לתת כיסוי אנטיביוטי כנגד חיידק ה GBS לנשים בלידה מוקדמת פעילה, דהיינו לפני שבוע 37. עמדה זו מגובה בהמלצות הכלולות בנייר עמדה מס' 14 של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה שפורסם בשנת 2007.

לאחר הלידה החלה התדרדרות במצבו של היילוד והוא נפטר לאחר כמה שעות, כתוצאה מהדבקות בחיידק סטרפטוקוקוס B בעת המעבר בתעלת הלידה. החיידק נמצא בדיעבד אצל האם והיילוד.

בימים אלה הוגשה ע"י הורי היילוד, באמצעות עורכי הדין אורי גלבוע ועמית אוריה, תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט המחוזי בירושלים על סכום שמעל 2.5 מיליון ₪ כנגד בית החולים שערי צדק מאחר שאי מתן טיפול אנטיביוטי כנדרש במצב של לידה מוקדמת בה לא נשללה נשאות האם היווה מעשה רשלנות וגרם להדבקות היילוד בחיידק ולמותו.
 


 

תביעת ענק הוגשה בגין פיגור שכלי עמוק שלא אובחן במהלך ההריון, עקב אי-ביצוע סקירת מערכות

 
מוחמד, בן 13 , נולד כשהוא סובל מפיגור שכלי עמוק, מלווה באי שקט פסיכומטרי ופרצי אלימות, עקב פגם במבנה המוח, שניתן היה לגלות בנקל בבדיקות סקירת מערכות ומעקב US כמקובל, אילו היו נעשים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מוחמד יזקק לעזרה צמודה בכל פעולות היומיום, לכל ימי חייו.

לרוע המזל, נעשה מעקב ההריון של האם, ע"י מי שכינתה את עצמה "רופאת נשים" שאינה מתמחה במיילדות וגניקולוגיה. האם לא נשלחה כלל לבדיקות סקירת מערכות, המום במבנה המוח לא אותר במהלך ההריון, ולא הובאה בפני ההורים ההמלצה המתבקשת להפסיק את ההריון בשל הסיכונים הצפויים.

לאחרונה הוגשה ע"י עו"ד אורי גלבוע ועו"ד עמית אוריה תביעת רשלנות רפואית בסכום מוערך של למעלה מ- 10 מיליון ש"ח, בגין "הולדה בעוולה"/ "חיים בעוולה", של מוחמד והוריו כנגד הרופאים שהתרשלו במעקב ההריון וכנגד קופת חולים בה הייתה האם חברה.

בתביעה נטען כי ברשלנותם מנעו הנתבעים, הלכה למעשה את האפשרות להפסקת ההריון בטרם לידה ופגעו באוטונומיה של ההורים להחליט על גורל ההריון וגורלם שלהם.
 


 

תביעה בסך 5 מיליון ש"ח (מוערך) הוגשה נגד בית-החולים שניידר בגין רשלנות חמורה בניתוח ילדה

 
אפרת אשר נולדה עם ושט אטום, ויומיים לאחר לידתה בוצע ניתוח מורכב לטיפול בבעיה. הניתוח בוצע באופן כושל, ובעקבותיו נאלצו לבצע ניתוחים רבים, שכתוצאה מהם נותרה הילדה פגועה באופן קשה. לטענתנו, צוות בית החולים פעל באופן שחורג מהפרקטיקה הרפואית המקובלת, וכתוצאה מכך נגרמו הסיבוכים והנזקים.